Zamarznięte szyby w aucie? Są na to domowe metody!

Dodano: 12 grudnia 2022; Wraz z nadejściem zimy wielu kierowców każdego ranka zmaga się z odśnieżaniem samochodów i skrobaniem szyb.

Oczywiście garaż to idealne rozwiązanie zimowych problemów, jednak nie każdy może pozwolić sobie na ten przywilej. Jak radzić sobie z zimowymi wyzwaniami, kiedy nasze auto stoi pod chmurką? Poniżej znajdziecie kilka domowych, stosowanych przez nasze babcie i dziadków, sposoby.

Na śnieg, chyba jedynym wyjściem jest pokrowiec na auto – tutaj pomoże wiedza i umiejętności babć, żeby odpowiednio dobrać materiał, a później uszyć taką osłonę. Jest to jednak rozwiązanie mało wygodne – kiedy taki pokrowiec zdejmiemy i schowamy do auta, to zajmie dużo miejsca, zrobi się mokry, a ponowne rozkładanie takiego mokrego materiału to ryzyko, że przymarznie do naszego auta. Na sam śnieg proponujemy jednak wygodną szczotkę, z długą rączką, żeby nie wychłodzić rąk. A co z oszronionymi szybami?

Rzecz jasna, można używać skrobaczki, ale jest to męcząca fizyczna praca i do tego dość czasochłonna. Na rynku dostępne są dedykowane środki chemiczne to radzenia sobie z oblodzonymi szybami, jednak te domowe sposoby są równie efektywne i nieporównywalnie tańsze.

Pierwsza mikstura, która idealnie radzi sobie z oszronionymi szybami składa się tylko z dwóch składników. Potrzebna będzie do tego jeszcze butelka ze spryskiwaczem. Najważniejsze w tej metodzie są proporcje – bierzemy trzy części jakiegokolwiek alkoholu (idealnie sprawdza się denaturat) i jedną część wody, najlepiej destylowanej. Wszystko ze sobą mieszamy, przelewamy do butelki i domowy środek na zamarznięte szyby gotowy. Wystarczy spryskać, poczekać chwilę i skrobaczkę zastąpić ściągaczką. Tutaj trzeba uważać, żeby nie ochlapać karoserii, bo mogą zostać na niej smugi, chyba że użyjemy alkoholu izopropylowego. Jednak będzie to już nieco kosztowniejsza opcja.

Bardzo podobna w działaniu jest mieszanka sporządzona z trzech części octu spirytusowego i jednej części wody. Do tego spryskiwacz i gotowe. Jednak ta mikstura ma jeszcze jedną właściwość – stosowanie jej raz na kilka dni na czyste szyby skutecznie pomaga powstrzymywać zamarzanie szyb w naszych autach.

Jest jeszcze jedna, brzmiąca niedorzecznie, ale skuteczna metoda, która pomoże nam powstrzymać osadzanie się szronu na szybach. Wystarczy regularnie przecierać szyby przekrojoną cebulą. Sok z cebuli skutecznie zabezpieczy szkło przed osadzaniem się szronu.

Macie inne metody na radzenie sobie z zimowymi uciążliwościami dotykającymi nasze auta? Koniecznie dajcie o tym znać w komentarzu!

(Bartek)

Zdjęcie: Materiał ze źródła typu open-source (pixabay.com)

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!