Zamieszanie z udostępnieniem bursy dla uchodźców z Ukrainy

Dodano: 1 marca 2022; Budynek internatu przy Zespole Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii, czyli przy popularnej Budowlance, został udostępniony dla uchodźców z Ukrainy.

Zarząd Powiatu Piaseczyńskiego zdecydował w piątek, że internaty należące do dwóch szkół średnich – w Piasecznie przy ul. Chyliczkowskiej i Górze Kalwarii mają zostać opróżnione, i przeznaczone dla uchodźców. Do władz powiatu zwrócił się bowiem wojewoda mazowiecki o wskazanie miejsc, gdzie mogą być oni zakwaterowani.

W przypadku Góry Kalwarii uczniowie „Budowlanki”, z wyjątkiem klas maturalnych, zostali skierowani na naukę zdalną do końca marca. Członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego, Ewa Lubianiec, zwróciła się za pośrednictwem dziennika elektronicznego do rodziców uczniów z Góry Kalwarii i okolic z prośbą o zapewnienie noclegu uczniom z innych regionów Polski.

Decyzja ta wywołała kontrowersje wśród naszych Czytelników. - Szkoda tylko, że polskie dzieci które przebywały w internecie z dnia na dzień zostały bez noclegu. Mają kupę kilometrów do szkoły i co mają codziennie dojeżdżać do szkół? Rozumiem, że trzeba pomagać, ale z wszystko z głową i nie kosztem dzieci, które być może będą zmuszone zmienić szkołę, bo nie ma dla nich noclegu... Starostwo powinno przede wszystkim im zapewnić nocleg... – czytamy w jednym z komentarzy pod artykułem „700 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy w gminie Góra Kalwaria”.

W środę kalwaryjski magistrat zdementował, krążącą w Internecie pogłoskę, że przy ul. Budowlanych zostało zakwaterowanych około 50 dzieci z Ukrainy z pojedynczymi opiekunami. Taką informację podała na Facebooku m.in. piosenkarka Magda Famme.  – W budynku zamieszkali uchodźcy, także dzieci, ale są pod opieką dorosłych, którzy z nimi przybyli – podkreślono w komunikacie.

Jednocześnie władze miasta zwróciły się o „niedowożenie pomocy wprost do internatu, ponieważ przybyłe osoby póki co mają wszystko, co jest im potrzebne (w tym pełne wyżywienie), a placówka nie ma miejsca do przechowywania darów.” - Za tydzień-dwa będzie więcej wiadomo jaka pomoc jest uchodźcom potrzebna – dodano.

Osoby, które chciałyby pomóc rzeczowo czy w inny sposób proszone są o kontakt z Powiatowym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej z siedzibą w Górze Kalwarii, ul. ks. Sajny 2A (tel. 798 896 307, 22 757 68 20) lub do punktu prowadzonego przez wolontariuszy we współpracy z gminą Góra Kalwaria - przy ul. ks. Sajny 16 (tu można ustalić co najbardziej jest potrzebne: tel. 506 297 258, ukraina@gorakalwaria.pl.)

(mat)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (36)

Haahahah

Data: 1 marca 2022, 14:21 Tak to jest właśnie nakupujcie wszystko nakręcić popyt i ceny i wszystko zgnije oprócz paliwa ale z tym też przesadziliscie wolacy

Wężyk

Data: 1 marca 2022, 16:44 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Uff

Data: 1 marca 2022, 17:54 juz się zaczyna. najpierw Janusze rzucili się na paliwo, tankując do worków plastikowych, starsi Janusze rzucili się nazajutrz z kartami bankowymi na bankomaty-bo pieniądz elektroniczny to dla nich- bee. teraz nadurzedniczosc, bez zastanowienia się wypiera polska młodzież z internatu, bo Oni że wschodu są ważniejsi.

monika bartys

Data: 1 marca 2022, 18:39 to wina Tuska

Klara

Data: 1 marca 2022, 18:39 Kosztem młodzieży polskiej!! Nasze dzieci są wysyłane po obcych domach,reszta siedzi zdalnie. Jakoś nie słyszę żeby kościół i Rydzyk pomagał bliźniemu swemu!! Mamy domy zakonne w G.k czemu tam nie można ich ulokować.


A

Data: 1 marca 2022, 19:21 Jest też jednostka wojskowa w Tomicach. Jak zawszę naszym kosztem .

Mieszkaniec

Data: 1 marca 2022, 20:02 Problem w tym, że Gmina Góra Kalwaria od początku działań pomocowych oficjalnie się do nich nie włączyła.
Nie ma lidera, czy też zarządzającego działaniami pomocowymi. Ale to wiadomo jak działa nasz urząd.

Za to urząd dementuje informacje dotyczące działań, których nie prowadzi, bo internatem zarządza szkoła niepodlegająca pod gminę a pod Powiat Piaseczyński.

Niestety brak jakichkolwiek działań ze strony urzędu gminy w Górze Kalwarii doprowadził do tego chaosu informacyjnego.

Jeszcze raz dla wyjaśnienia, miejsca w internacie przygotowywane są przez szkołę podlegającą pod Powiat Piaseczyński - Starostwo Powiatowe.
POIK z ul. Ks. Sajny, który zaopiekował się ukraińskimi rodzinami podlega pod Powiat Piaseczyński - Starostwo Powiatowe.
Gmina Góra Kalwaria, do dnia dzisiejszego nie zorganizowała samodzielnie pomocy dla uchodźców.

Zbiórkę darów zorganizowano oddolnie przy dużym wsparciu lokalnego OSP.

Pol

Data: 1 marca 2022, 20:22 Czy burmistrz robi coś by wznowić naukę stacjonarna? Dzieci ukraińskie będą chodzić do polskich szkół a dzieci z Góry Kalwarii będą siedzieć w domach kolejne miesiące. To jakieś nieporozumienie. Czas zacząć myśleć.

Zniesmaczona

Data: 1 marca 2022, 21:30 Tak, bo Ci ludzie chcieli darmowych wakacji u Was!! Przyjechali w celach rozrywkowych. Człowieku włącz myślenie- postaw się na miejscu tych ludzi! Pomyśl, co zrobisz kiedy będziesz musiał rotować życie rodziny i swoje, co ze sobą weźmiesz ,gdzie pójdziesz

Ala

Data: 1 marca 2022, 23:37 Bo do domów zakonnych by ich pewnie nie przyjeli

Solidarna

Data: 2 marca 2022, 08:58 "Mieszkaniec" Nareszcie komentarz wyjaśniający co zrobił urząd miasta w górze Kalwarii. Cała prawda. Zaznaczę,że zawisły flagi upamiętniające załozyciela miasta góra Kalwaria St.Wierzbowskiego. Cytuje pismo burmistrza "zawisły flagi naszej gminy co wobec rosyjskiej agresji nabrało symbolicznego znaczeni, gdyż barwy góry Kalwarii to barwy narodowe Ukrainy i Polski". Tyle wysiłku ze strony urzędu. Flagi zdjęto.

Kolor

Data: 2 marca 2022, 09:07 Barwy flagi góry Kalwarii, to barwy narodowe Ukrainy i Polski. Zawisły w ramach solidarności. Flagi już zdjęto. Solidarnosc na 3 dni. Tyle wysiłku.

mieszczuch

Data: 2 marca 2022, 12:35 A były teren po jednostce wojskowej w Górze Kalwarii

Hehe

Data: 2 marca 2022, 14:42 Do ratusza ich dajcie

Jan

Data: 2 marca 2022, 20:12 W takich chwilach potrzebna jest zgoda. Czy to ważne, że akurat Starosta ma takie możliwości by zadziałać? Może Burmistrz nie ma. Najważniejsze by ludzie mili dach nad głową, pomoc, jedzenie i lekarstwa. Mamy dużo osób zatrudnionych w mieście z Ukrainy to pomogą w tłumaczeniu, wiedzą co i gdzie jest w mieście - wystarczy tylko przejść ulicami - napis pracownika zatrudnię. To byłaby też realna aktywna pomoc.

Pilny apel do władz lokalnych

Data: 3 marca 2022, 06:52 Decyzja powiatu powinna zostać natychmiast cofnięta. Każdy niech pomaga na tyle na ile może, ale nie kosztem dzieci. Pisząc że polskie dzieci są w o niebo lepszej sytuacji rozumiem że Ci Państwo wiedzą, że dzieciom kazano się wyprowadzić z dnia na dzień. Zdecydowana większość nie ma możliwości dojazdu. Wiąże się to z rozważaniem porzucenia dotychczasowego kierunku nauki, szukania szkoły w miejscu zamieszkania. To nie jest w porządku. Nieprzemyślana decyzja powiatu może wywołać skutek odwrotny - zamiast pomóc zaszkodzi. Koledzy i koleżanki wyrzuconych osób mogą się solidaryzować z nimi co też należy zrozumieć. Wywoła to niechęć do Ukraińców którzy w niczym nie zawinili. Władze powiatu piszą że działają żeby pomóc. Pytam jak?! Jak zwykle w lokalnej polityce sprowadza się wszystko do zepchnięcia odpowiedzialności na dyrektora, rodziców. Jak się uda dobrze a jak nie to trudno. I tak będzie sukces bo w gazecie napiszą że większość dzieci znalazła dom. Ci którym się nie uda trudno, sprawę się wyciszy. Radni powiatu obudźcie się. Walczcie o cofnięcie decyzji. Miejsc na ludności poszkodowanej u nas wystarczy. Odzew społeczny jest olbrzymi. Wykorzystajmy budynki nie używane (np. hala po Tesco) zrobimy zbiórkę by pokryć opłaty najmu, ale nie róbmy tego kosztem dzieci. Pomagajmy jak możemy ludzie przeżywają dramat wojny. Bądźmy solidarni i otwarci na pomóc ale apeluję nie kosztem drugiego człowieka. To jest bezprawie!!!

Re Pilny ..

Data: 3 marca 2022, 14:01 Należy jeszcze dodać że uczniowie (poza klasami maturalnymi) "uczą" się na razie zdalnie. Matury w zeszłym roku w tej szkole nie poszły najlepiej. A teraz znowu zdalne. Wystarczy uczyć się w klasie maturalnej? Inne lata nauki nie są ważne? Rodzice mają płacić korepetycje żeby nadrabiać zaniedbania (błędne decyzje odrealnionych ludzi na wyższych stołkach) szkoły?
Czy zakwaterowanie w szkole uchodźców jest traktowanie jako awaryjne ze względu na dynamiczną sytuację. Czy teraz udało się gdzieś ulokować i zobaczymy co dalej?
W Górze Kalwarii mamy 3 szkoły ponadpodstawowe. Może trzeba usiąść i połączyć siły. Szkoła budowlana potrzebuje klas do realizacji edukacji. Czy w innych szkołach takie klasy by się znalazły. Czy inne szkoły mogą pozmieniać plany lekcji żeby przygarnąć uczniów i nauczycieli z budowlanki. Czy inne szkoły chcą pomagać tylko zbiórką darów dla uchodźców, czy także pomogą niejednokrotnie swoim znajomym z podwórka.

Stefan

Data: 3 marca 2022, 16:09 czyli nasi out Ukraińcy in, piękna postawa, na Linin ich dajcie, a nie dzieciaki z bursy wyrzucacie, słabe i nie przemyślane, zaraz pewnie z hali przy Białka zrobi się m. tymczasowego pobytu (długoterminowego.)

G.Kalwaria

Data: 3 marca 2022, 16:46 Jakoś burmistrz nie rozporządza szkołą na Sajny .
Miasto tylko sie chwali ale sami nic nie robia.

mieszkanka

Data: 3 marca 2022, 18:04 Podłość i zawiść ludzka nie zna granic ,dzisiaj Ukraina a jutro Polska i mamusie nie będą lamentować nad bursą dla swoich synków ,tylko będą płakać gdy pójdą walczyć ,a one z córeczkami uciekać będą za Odrę a tam niemieckie mamusie lamentują nad bursami dla swoich latorośli !!!!!!

Wyborca

Data: 3 marca 2022, 21:37 Proszę Boga żebym jak Putin pójdzie na Polskę nie trafiła na tych ludzi którzy wypisują te bzdury. Nikt nie przewidział miliona uchodźców!!! Oni muszą mieć w miarę normalne warunki a internaty to jedyne miejsca w powiecie które takie warunki dają. Przecież oprócz łóżek potrzebne są toalety stołówka. Ludzie z całej Polski pomagają, gotują, przyjmują do domów a tu... chyba ruskie trole

Polak

Data: 3 marca 2022, 21:42 Kolega wziął tydzień urlopu i bezinteresownie przewozi matki z dziećmi z granicy tam gdzie potrzeba bo nie wszyscy mają transport. Wczoraj był pod Berlinem. Jestem dumna że w moim mieście znalazły schronienie te dzieci z matkami!!!

Mądry Polak

Data: 3 marca 2022, 21:53 Jaki jest cel tego artykułu? Bo chyba redakcja nie chce wzniecać nienawiści do uchodźców którymi my Polacy sami możemy za chwilę się stać? Ukraińcy walczą obecnie również za nasze bezpieczeństwo więc powinni otrzymać wszelkie wsparcie

antydemokrata

Data: 4 marca 2022, 09:34 Jak już tak politycy , którzy nota bene wywołali ten konflikt , ( bo przecież nie zwykły Kowalski),muszą usilnie pomagać uchodźcom zza wschodniej granicy to niech ich przyjmują do swoich "wypasionych" rezydencji, których się dorobili za nasze pieniądze czyli z naszych podatków. My jako podatnicy mamy w tym przypadku moralne prawo do udzielania kwater w domach polityków!

Nauczyciel

Data: 4 marca 2022, 09:49 Brawo dla Pani Ewy Lubianiec, skoro jak widać cześć rodziców nie uczy dzieci, że w sytuacjach trudnych trzeba być przyzwoitym i pomagać słabszym, to dobrze że Pani to robi i uczy młodzież empatii nawet swoim kosztem a te trochę niedogodności to żaden koszt.

@Uff

Data: 4 marca 2022, 09:53 Ponieważ osobiście tankuje co dzień paliwo to zauważyłem ,że drożeje ono CO DZIEŃ! od czasu obniżenia vat. Nie od czasu zbrojnego konfliktu. Ten akurat przechylił tylko szalę i ajenci stacji ponosili cenę już jak chcieli . Wcześniej bowiem rosła po 2-3 gr. i z ceny ok 5,20-30 urosła jeszcze przed wschodnim konfliktem do 5,40-60. Piszę tu o średniej. Natomiast 28.II na "grójeckim orlenie" , wieczorem była tylko wysokooktanowa po 5,99 a już na Rybiu 1.III rano też tylko wysokooktanowa po 6,20!. Dla tego uważam ,że ludzie nie kierowali się paniką tylko racjonalnym myśleniem ponieważ paliwo wciąż drożeje a kurs złotego z dnia na dzień spada. Dlatego kolejki pod bankomatami i brak gotówki. A na "Janusza" wyszedłeś ty ze swoją wiarą, że wszystko będzie tak jak pan Obajtek przykazał...

@ zniesmaczona

Data: 4 marca 2022, 09:59 Ilu uchodźców już przyjęłaś pod swój dach?

Ewa

Data: 4 marca 2022, 12:49 Ludzie - tam pod gruzami leżą ranne dzieci, zmarznięte i głodne z ogromnym strachem w sercu. Bardzo chcą żyć.

Re re pilny

Data: 4 marca 2022, 14:55 Rozwiązanie sensowne ale Nie dojdzie do porozumienia trzech szkół. Polak nie pomoże Polakowi. Kłopot ma szkoła budowlana nie my. Moje dziecko niech się uczy i niech nikt nie zakłóca planu lekcji. Kończy o 15 a jak zaczną mieszać to będzie może o 18. A jeszcze przecież ma zajęcia dodatkowe bo edukacja jest tak ważna.
Podziwiam ludzi pomagających w tej trudnej sytuacji a najbardziej tych co przygarnęli do własnych domów.
To że ktoś nie zgadza się z narzuconymi decyzjami nie od razu oznacza że jest przeciwko pomocy.


Szumi

Data: 4 marca 2022, 22:42 Uczniowie znowu na zdalnym w Budulu, dzieciaki cop mieszkały w internacie i dojeżdzały kawał drogi wykwateronawe, maturzyści znowu mają rozwalone lekcje a młodzież zamiast się uczyć wciągana jest w różne wolontariaty.
CIekawe kto poniesie odpowiedzialność za niską zdawalność matur ? Starosta? Burmistrz? Czy nauczyciele ?

do@uff

Data: 4 marca 2022, 23:12 racjonalni ludzie nie tankują paliwa do worków plastikowych, tylko Panikarze. Najważniejsze dla nich, to się samemu nachapac, reszta niech stoi w kolejkach po paliwo. Ty jesteś nieracjonalny, gdy tak piszesz

xxx

Data: 4 marca 2022, 23:54 Budowlanka ma 3 piętra, gdzie można pomieścić uchodźców. Natomiast na parterze są klasy lekcyjne i te powinny nimi zostać. Młodzież musi uczyć się stacjonarnie. Powiat piaseczyński jest duży i na pewno znajdzie się miejsce dla potrzebujących - trzeba pomagać i to nie podlega dyskusji, ale należy to robić z rozmysłem.

mieszkanka

Data: 5 marca 2022, 12:46 Są plany powrotu do nauki stacjonarnej.

Zamieszanie

Data: 6 marca 2022, 21:33 Tytuł proroczy. Przywracają w internacie stan do prowadzenia zajęć. Tak się kończą nieprzemyślane decyzje.
Tyle energii, zapału, pracy.
Decydenci brawo. Szkoda że rękami innych trzeba naprawiać wasze pomysły. Szkoda tych ludzi których trzeba przekwaterowywać.

mieszkaniec 1

Data: 8 marca 2022, 10:33 Jaki kraj taka władza w starostwie Piaseczno .Nasze dzieci na ulice a mieszkanie dla obcokrajowców BRAWO. Można było podzielić , jedno piątro dla naszych a dwa dla ofiar wojny. Tylko kto miał o tym pomyśleć . Pozdrawiam.

mmm

Data: 11 kwietnia 2022, 11:01 Pomaganie kosztem polskich dzieci to podłość