Żeby zbudować drogę trzeba będzie wyciąć hektar lasu

Dodano: 1 grudnia 2022; Podczas środowej sesji sporo kontrowersji wzbudziła kwestia przebiegu drogi łączącej osiedle w Lininie z drogą krajową nr 79.


News will be here

O katastrofalnym stanie tej drogi pisaliśmy na łamach GoraKalwaria.net już w grudniu 2020 roku. Lokalny samorząd stoi na stanowisku, że droga, która dawniej prowadziła do nieistniejącej już jednostki wojskowej, obecnie nie ma ustalonego statusu prawnego. Z tym nie zgadzają się właściciele przyległych działek, którzy uważają, że jest to ich prywatna droga. W ubiegłym roku ekipa remontująca drogę pracowała w asyście policji, straży miejskiej i agencji ochrony (czytaj więcej: "Remont w asyście ochroniarzy, policji i straży miejskiej").

W sierpniu Urząd Miasta poinformował, że "gmina podjęła działania, które raz na zawsze mają uporządkować sytuację własnościową gruntu pod drogą od szosy krajowej nr 79 w Szpruchu do osiedla w Lininie".

W ostatnim czasie magistrat przedstawił radnym przygotowane przez projektanta dwa alternatywne warianty przebiegu tej drogi. Pierwszy z nich przewiduje zaprojektowanie jej po istniejącym śladzie. Drugi po nowym, prowadzącym w kierunku Pęcławia a następnie przez drogę leśną w kierunku osiedla.

Na środowej sesji radni mieli podjąć decyzję w tej sprawie. Przed głosowaniem burmistrz Arkadiusz Strzyżewski rekomendował radnym pierwszy wariant, czyli po dotychczasowym śladzie drogi. Argumentował, że w tym wariancie droga będzie krótsza o 300 metrów i tańsza w budowie o 1 mln zł. - To co wydaje mi się kluczowe, i to co różnie te dwa warianty przedstawione przez projektanta, to konieczność wycinki jednego hektara lasu w wariancie numer 2 – podkreślił włodarz Góry Kalwarii. W tym kontekście Strzyżewski przypomniał sprawę tzw. traktu wareckiego, gdzie konieczność wycięcia kilku drzew została mocno oprotestowana przez mieszkańców.  

Burmistrz zwrócił również uwagę, co się stanie z pasem dotychczasowej drogi, jeśli wybrany zostanie wariant budowy po nowym śladzie. - To my jesteśmy wpisani w ewidencji jako władający - przypomniał. - W przypadku wariantu drugiego pozostaje fragment pasa, z którym nie wiadomo co zrobić. Może mieszkańcy, aby skrócić sobie drogę będą jeździli właśnie starym śladem – zauważył Strzyżewski.

Kolejny argument na jaki wskazał, to możliwość etapowania inwestycji przy wariancie numer jeden. - Nie wiemy, czy będziemy mieli pieniądze na budowę całej drogi, która będzie kosztować 5-6 mln zł. W przypadku uzyskania ZRID, będziemy mogli zrobić nową nakładkę asfaltową z pasem pieszo-rowerowym, o co najbardziej zabiegają mieszkańcy. Natomiast w przypadku wariantu drugiego musimy iść po całości: wyciąć las, zrobić na nowo ugruntowanie drogi i dopiero położyć asfalt, dlatego od razu będziemy potrzebować dużych pieniędzy – wyjaśnił.

Odpowiadając burmistrzowi przewodnicząca Aleksandra Fedynicz-Komosa stwierdziła, że przy pierwszym wariancie też trzeba będzie wyciąć drzewa. Co więcej, przy wyborze wariantu po nowym śladzie również istnieje możliwość etapowania, bowiem najpierw będzie można wykonać odcinek łączący istniejącą drogę do Pęcławia z osiedlem Linin. Szefowa RM podkreśliła jednocześnie, iż wariant drugi otwiera nowe tereny inwestycyjne, tj. pozwoli na powstanie działek budowlanych. - Mieszkańcy osiedla Linin jasno wypowiedzieli się, że jest im wszystko jedno którą drogą będą jeździli – przypomniała szefowa Rady Miejskiej.

Ostatecznie, argumenty burmistrza nie przekonały radnych. W głosowaniu opowiedzieli się za budową drogi po nowym śladzie. Za tym wariantem zagłosowało 12 radnych, za pierwszym 6.

(mat)

Fot. UMiG w Górze Kalwarii
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (30)

Ggk

Data: 1 grudnia 2022, 11:02 Nie ma to jak histeryczka bierze się za drogownictwo. Nie ma bladego pojęcia co robi. Mam wrażenie że owa szefowa RM chyba trochę ma nie pokolei. Z resztą te 12 osób głosujące za drugim etapem to jej klika

Kuba

Data: 1 grudnia 2022, 11:46 Pani Fedynicz razem z kolegami zagłosowała po prostu za opcją którą jej zaproponowali przyszli inwestorzy, oczywiście totalnie za darmo. I zaoszczędzony milion niczym jest w porównania do pieniędzy które będzie można przytulić gdy wybrany zostanie wariant drugi.

Zofia

Data: 1 grudnia 2022, 12:05 Beznadziejna decyzja radnych ...nie wspomnę o tej podobno najmądrzejszej...i tak oto jeśli to dojdzie do skutku ..to będziemy jeździć do Linina sprzez Pęcław .lub Coniew czyli dużo dalej .noi tam też kupa dziur w szosie...także niech lepiej .....pani radna nam dróg nie buduje ...

Fedynicz

Data: 1 grudnia 2022, 12:06 Ja to dopiero ómiem żondzic

Grzegorz

Data: 1 grudnia 2022, 12:13 Moim zdaniem dobry wybór. Lepiej zrobić coś raz porządnie a nie co rok lub pół roku poprawiać. Przecież nawet po naprawie dziur po 2-3 miesiącach pojawiały się w tych samych miejscach.

ale heca

Data: 1 grudnia 2022, 12:59 Do przewidzenia, że wybrali drugi, oby na przekór burmistrzowi. To nic, że trzeba będzie wyciąć lasy, to nic, że drożej. I nie - nie otworzy to nowych terenów inwestycyjnych na końcu gminy.

rodzic

Data: 1 grudnia 2022, 15:23 Jak tacy są skuteczni to niech jeszcze zajmą się szkołą w DOBIESZU. To co się tam dzieje to dopiero porażka.

Wyborca

Data: 1 grudnia 2022, 17:44 Wiadomo, interes radnych developerów najważniejszy.

Mieszkaniec

Data: 1 grudnia 2022, 17:48 Właśnie po to startuje się na radnego. Tu się działeczkę kupi tu się odrolni tu się drogę zrobi tu się pobuduje.

Polak

Data: 1 grudnia 2022, 17:51 Niebawem się okaże kto z obecnych lub powiązanych z radnymi ma tam działki i komu tak przeprowadzona droga do developerki jest potrzebna.

JK

Data: 2 grudnia 2022, 19:29 Zawsze niezadowoleni. Żenujące „docinki” ortograficzne i językowe. Żadnego merytorycznego argumentu tylko domysły ,próby pomówień. Polskie piekiełko w miniaturze. Zobaczymy kiedy rozpocznie się realizacja. To podstawa do głosowania w wyborach samorządowych.

benzyniarz

Data: 3 grudnia 2022, 06:56 Przy ul. Towarowej otwierają nową staję benzynową.
Z tej okazji głupkom bedą dolewać oleju do głowy, warto się pośpieszyć ilość miejsc ograniczona.

Okoliczny

Data: 3 grudnia 2022, 20:24 Budowanie nowej dłuższej drogi po wytyczeniu, wycięciu drzew niwelacji terenu kiedy starą krótszą istniejącą drogę można wyremontować jest totalną głupotą. Ale kto bogatemu zabroni. A mieszkańcy do autobusu i tak będą chodzić starą drogą bo jest krótsza. Wiem bo mieszkam w okolicy.

Jarek

Data: 4 grudnia 2022, 01:44 Nie zezwolenia społecznego na wycinkę tylu drzew .. chce gmina problemy będzie je mieć... lepiej niech się zajmą tym smrodem na mieście bo idąc aż się nie dobrze robi .. A po za tym jeśli Ci ludzie twierdzą że to ich droga to zmusić ich niech zrobią remont drogi na własny koszt ...

Mieszkaniec

Data: 4 grudnia 2022, 10:20 Ciekawe, że w Piasecznie koledzy z partii Strzyżewskiego korzystają ze specustawy i budują gdzie chcą i jak chcą. W naszej gminie jak zwykle niemoc. Nic się nie da, na nic nie ma pieniędzy. O niemocy z korzystania z funduszy rządowych i unijnych nie wspomnę.

Zbych

Data: 5 grudnia 2022, 12:19 Nie prawda, że droga istniejąca będzie krótsza o 300 metrów. Jak zwykle burmistrz nie mówi prawdy lub mówi pół prawdy. Skrzyżowanie
obecne z trasy Wareckiej ma być zlikwidowane i przeniesione o 300 metrów w stronę Warki!! Ma być duże skrzyżowanie w tym zjazd na Pęcław. Z tego zjazdu dopiero miało by być odbicie na drogę do jednostki po mocnych zawijasach. O tym nikt nie wspomniał. A tak bezpośrednio zjeżdżając z trasy Wareckiej na Pęcław można będzie przejechać szybciej i KRÓCEJ.

Zbych

Data: 5 grudnia 2022, 12:34 Odnośnie wycinki drzew, znowu burmistrz powie pół prawdy. Trzeba będzie faktycznie wyciąć drzewa w wariancie przez Pęcław,ale jest tam młodszy las, ponad hektar lasu który został spalony i w połowie jest droga nieutwardzona. A ile trzeba będzie wyciąć lasu przy starym wariancie pod chodnik i ścieżkę rowerową i odwodnienia? Tyle samo , tylko, że dużo starszego lasu.
Jak zwykle burmistrzowie mówią co im wygodnie i nie powiedzą prawdy do końca.

Zły

Data: 5 grudnia 2022, 14:14 Czy wchodzi w rachubę wariant trzeci,dajemy kasę niby właścicielom, zalewamy nowym asfaltem... Ale tak tanio to pewnie nie dla nas!

Jeż

Data: 5 grudnia 2022, 21:37 nikt nie pisze ,że przy tym drugim wariancie w cenie Pęcław inne wsie za nimi dostaną 500 metrów drogi z chodnikiem i ścieżką rowerową i nowym sprawnym oświetleniem - ale kto będzie się nimi przejmował to tylko wsie.

anonim

Data: 5 grudnia 2022, 21:55 życzę Wam abyście nigdy nie stanęli w obliczu samowoli urzędniczej - to moje życzenia świąteczne dla WAS.

Mieszkanka

Data: 5 grudnia 2022, 22:27 Sprawa znana od dawna. Dobrze , że są postępy. Skoro tak mówi burmistrz, że gmina wpisana w ewidencji jako władający, to dlaczego do tej pory, gmina nie pokazała ani jednego dokumentu na jakiej podstawie władają? A dlaczego nikt nie mówi o gospodarzu, który ma akt własności i komplet pozostałych dokumentów , który nie robi wbrew mieszkańcom tylko prosi o uszanowanie prawa własności i uregulowania stanu prawnego korzystania z tego gruntu.

Władek

Data: 8 grudnia 2022, 11:30 do Mieszkanki
Myślę, że żadna ze stron nie ma kompletu dokumentów potwierdzających własność "spornego terenu". Podstawą do uregulowania jest posiadanie KW, która jednoznacznie wskazuje prawowitego właściciela, a co za tym idzie będzie można uregulować stanu prawny do korzystania z tego gruntu. W ostatnim okresie rzeczywiście potencjalny właściciel nie robi wbrew mieszkańcom.

Mieszkanka cd.

Data: 9 grudnia 2022, 00:34 Do p. WŁADKA
Nie moge sie z tym zgodzić. Jeśli mam akt zakupu na ziemię, auto, cokolwiek, a Pan przychodzi i mówi, że to jest jego bo tak, a jak pana prosze żeby Pan to udokumentował a Pan nie ma żadnego dokumentu na poparcie swojej tezy to chyba coś jest nie tak ? Wygrywa silniejszy czy cwańszy...? , czytaj tu i tu gmina.

??

Data: 9 grudnia 2022, 21:15 Jeśli Panowie W. posiadają komplet dokumentów własności powinni wygrywać każdą sprawę sądową . Dlaczego do tej pory nic takiego nie miało miejsca ?

Mati .

Data: 10 grudnia 2022, 13:30 Pani po .... nazarecie.

stan

Data: 10 grudnia 2022, 13:53 Nie zezwolenia społecznego na wycinkę tylu drzew .A nikt nie zaitereswany jak wycieli drzewa pod Netto......

??

Data: 10 grudnia 2022, 20:52 Jeśli Panowie W. posiadają komplet dokumentów własności powinni wygrywać każdą sprawę sądową . Dlaczego do tej pory nic takiego nie miało miejsca ?

tak to widzę

Data: 11 grudnia 2022, 07:41 @ stan
"A nikt nie zaitereswany jak wycieli drzewa pod Netto......"

Tu była potrzeba zakupu "taniej paszy" nic tak nie cieszy jak wielkie żarcie.
Może być zimno w domu byle kicha była pełna !

Dariusz

Data: 11 grudnia 2022, 16:18 Może nie budować ?
Jeśli będzie droga ,trzeba będzie zimą czasem odśnieżyć ,a to kosztuje.

Jan

Data: 19 grudnia 2022, 00:59 Burmistrz zwrócił również uwagę, co się stanie z pasem dotychczasowej drogi, jeśli wybrany zostanie wariant budowy po nowym śladzie. - To my jesteśmy wpisani w ewidencji jako władający - przypomniał.
Zapraszam na spacer od Wareckiej, Pan włada - a kiedy chociaż ktoś to odśnieży ...