Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


ZGK bierze się za legalizację podliczników wody

Dodano: 2 czerwca 2020; Zakład Gospodarki Komunalnej poinformował o rozpoczęciu weryfikacji wywiązywania się przez swoich klientów korzystających z wodomierzy wody zużytej bezpowrotnie (tzw. wodomierzy odliczających, podliczników) z obowiązku ich okresowej legalizacji lub wymiany na legalizowane.

W komunikacie miejska spółka podkreśla, że każdy wodomierz, którego wskazania są podstawą do rozliczeń finansowych musi mieć ważną i nienaruszoną cechę legalizacyjną. Dotyczy to zarówno wodomierzy głównych jak i podliczników, których wskazania służą do odpowiedniego obniżenia naliczonej przez Spółkę opłaty za odbiór ścieków komunalnych o koszt wody zużytej bezpowrotnie.

Jak wyjaśniono dalej, jeżeli wodomierz odliczający (podlicznik) nie posiada ważnej cechy legalizacyjnej, jego wskazania nie mogą być podstawą do pomniejszenia wysokości faktury o ilość ścieków niewprowadzonych do sieci kanalizacyjnej, tj. o równowartość wody zużytej bezpowrotnie. Tym samym spółka przypomina, że upłynięcie okresu legalizacji, zerwanie plomb lub uszkodzenie wodomierza odliczającego jest podstawą do zaprzestania rozliczania przez ZGK wody zużytej bezpowrotnie.

W związku z powyższym, ustala się następujący sposób rozliczania wody zużytej bezpowrotnie:

- dwa razy w roku, na podstawie udokumentowanej wizyty Odczytywacza na terenie posesji, na której zamontowany jest podlicznik,

- wykazana nadpłata za minione półrocze zostanie potrącona wzajemnie z należnościami Spółki wykazanymi na fakturach za następne okresy rozliczeniowe lub, w przypadku zakończenia świadczenia usługi, wypłacona przelewem na wskazany przez Klienta rachunek bankowy.

Wodomierz odliczający, który służy do rozliczenia wody zużytej bezpowrotnie plombowany jest przez spółkę na koszt klientów. Dodatkowo, klienci mają możliwość zakupu od spółki modelu podlicznika z nakładką współpracującą z systemem zdalnego odczytu wodomierzy. Cena takiego wodomierza wynosi 160,00 zł netto (196,80 zł brutto). Wówczas montaż podlicznika będzie realizowany przez spółkę. W tym przypadku klienci nie będą ponosić kosztów plombowania i montażu wodomierza oraz będzie rozliczany w dotychczasowym cyklu dwumiesięcznym a nie na nowych zasadach.

Wodomierze powinny być wymieniane lub przekazywane do ponownej legalizacji m.in.:

- jeżeli okres ważności jest wyrażony w miesiącach − nie później niż w ostatnim miesiącu ważności dowodu legalizacji;

- jeżeli okres ważności jest wyrażony w latach − nie później niż do końca ostatniego roku ważności dowodu legalizacji poprzedniej;

- po każdej naprawie wodomierza;

- po uszkodzeniu cech legalizacji lub zabezpieczających nałożonych na przyrząd podczas poprzedniej legalizacji.


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (26)

Wacek

Data: 2 czerwca 2020, 16:10 \"sposób rozliczania wody zużytej bezpowrotnie\"
Nigdy nie czytałem podobnych bzdur.

gimnazjalista

Data: 2 czerwca 2020, 16:22 Domniemywać należy że chodzi o ścieki,otóż chyba nie.
Po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wniosku że to jest woda ,że tak ją nazwę ogrodowa.
Mam rację?

z innego forum

Data: 2 czerwca 2020, 16:31 A takie cóś znacie ?

https://biznes.interia.pl/finanse/news-mk-wlasciciele-domow-moga-zdobyc-do-5-tys-zl-na-zagospodarow,nId,4531747

Jędrzej

Data: 2 czerwca 2020, 16:43 \"Jak wyjaśniono dalej, jeżeli wodomierz odliczający (podlicznik) nie posiada ważnej cechy legalizacyjnej, jego wskazania nie mogą być podstawą do pomniejszenia wysokości faktury o ilość ścieków niewprowadzonych do sieci kanalizacyjnej, tj. o równowartość wody zużytej bezpowrotnie\"

Zawsze myślałem że taki zakład jak ZGK montuje dobre rzeczy w tym wypadku wodomierze legalizowane.
A tu lipa : jest haczyk najpierw montują ,a potem bujajcie się, cały zgk !


Mieszkaniec

Data: 2 czerwca 2020, 17:03 Jeżeli szukacie pieniędzy to proszę sprawdzić ilu właścicieli posesji ma podłączona wodę z rynien deszczowych do kanalizacji. Znajdą się szybko dodatkowe pieniądze za naliczenie kary.

obywatel

Data: 2 czerwca 2020, 18:07 Wszystko to jest tak skomplikowane do zrozumienia ,że chyba trzeba prawnika zatrudnić albo jakiegoś specjaliste od wodomierzy aby to pojąć.

Ktos

Data: 2 czerwca 2020, 19:49 Nowa władza szuka pieniędzy
Koszt wodomierza przesądzony przez zgk!!!
Wodomierz można kupić do 50 złoty i plombowanie kosztuje 50 Zeta co daje nam 100 złoty i oszczędność w wysokości 100 złoty.
Brawo nowa władza w zgk.
A tak na marginesie czy już wydają warunki techniczne bo słyszałem że wstrzymali na czas pandemii wydawanie czy może nie mają ludzi którzy potrafią to zrobić....

Ktos

Data: 2 czerwca 2020, 19:55 Mowa jest o liczniku manualnym bez zdalnego odczytu.
A i tak musi inkasent przyjść i spisać a mam oszczędność 100 Zeta


mieszkanka

Data: 2 czerwca 2020, 19:57 ZGK niech zakończy ten bałagan na gównej ulicy miasta !
W takim tempie to mi wychodzi ze dwa lata .

jasnowidz z góry kalwaryji

Data: 2 czerwca 2020, 21:17 Zakład zepsuty do szpiku kości,sami pracownicy podłączali wodę przed pomiarem.
Ilu się przyznało ?
Ilu decydentów wpuszcza deszczówkę do kanalizacji ?
Ile to deszczówki płynie do kanalizacji na nowo przebudowanych ulicach ?

Darek

Data: 3 czerwca 2020, 06:19 Im się wydaje że założenie plomby przez pracownika firmy legalizuje licznik.

hehehe

Data: 3 czerwca 2020, 08:21 dokladnie rozgrzebali jak w piaskownicy i tyle .. ale w polin to normalne,ze obywatel nie ma prawa glosu za to przedsiembiorca janek co kladzie asfalt juz tak

Marian

Data: 3 czerwca 2020, 16:21 Ciekawe jakie są zapisy w umowie pomiędzy miastem Góra Kalwaria,a ZGK ?
Ano takie że jak przekroczą termin należy im się dofinansowanie inaczej pospieszyliby robotę .

wojtek

Data: 3 czerwca 2020, 16:36 Niektórym wydaje się ,że położenie tylu rur wodociągu to chwila,moment.Niestety nie,ta firma i tak dosyć szybko sobie radzi stosując przecisk pod długim odcinkiem ulicy.Zmniejsza to koszty naprawy nawierzchni po wykonaniu prac.Trudno żeby od razu za ekipą jechała maszyna lejąca asfalt.Zakończy się etap układania rur i wtedy zaczną reperować nawierzchnię.Czy to tak trudno pojąć????

niegospodarka

Data: 3 czerwca 2020, 21:25 @wojtek
Ale fachowcy zgodzili się wykonac pracę w ciągu 45 dni.
Poniał Wojtek .

to jakaś kpina chyba

Data: 3 czerwca 2020, 21:36 \"- po uszkodzeniu cech legalizacji lub zabezpieczających nałożonych na przyrząd podczas poprzedniej legalizacji.\"

Jakie to cechy ?


wyborca

Data: 3 czerwca 2020, 23:02 To się ktoś wysilił! Totalny bełgot! Przetłumaczcie z polskiego na nasze, bo ja skromny magister inżynier nie rozumiem!

sprężyna hydraulika

Data: 4 czerwca 2020, 18:50 Pomogło !
Oni zwracają się do nas w niezrozumiałym dla nikogo języku .
A teraz proszę o info czy to już koniec prac nad nowym wodociągiem w mieście?

oszczędności

Data: 4 czerwca 2020, 18:53 Tego pana czy też pani na oczy nie widziałam ,zawsze dwonię i podaję stan wodomiaru.
Czy nie powinno być taniej ?

wojtek

Data: 4 czerwca 2020, 18:56 niegospodarka-zanim odezwiesz się sprawdż informacje geniuszu.Remont przewidziany jest na cztery m-ce.Nawet jeśli ta firma zobowiązała się do terminu 45 dni to i tak mają sporo zapasu.Wbij sobie do głowy,że pracownicy tej firmy mają też wolne soboty i niedziele.45 dni ROBOCZYCH.DOTARŁO????

gospodarka

Data: 5 czerwca 2020, 05:42 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Zenek

Data: 6 czerwca 2020, 07:08 @wojtek
Tak by było tyle że w miesiącu jest 20 dni roboczych.
Jak by nie liczył do pierwszych przymrozków.


wyborca

Data: 7 czerwca 2020, 10:34 ZGK niech się weźmie za poprawę jakości wody!!! Kilka razy w miesiącu żółty lub czarny syf zamiast wody i jeszcze biorą za to ogromne pieniądze! ZGK i urząd niech w końcu zrobi porządek ze ściekami bo płacimy za niemal całe centrum miasta, które ma ścieki podłączone do burzówki a płaci tylko za wodę!!!!!!!!

Juzek

Data: 7 czerwca 2020, 18:28 Wyborca napisał :\"ZGK i urząd niech w końcu zrobi porządek ze ściekami bo płacimy za niemal całe centrum miasta, które ma ścieki podłączone do burzówki a płaci tylko za wodę!!!!!!!!\"

I to wszystko prawda ,dostali pieniądze z UE ,a ścieki płyną razem z deszczem ,tyle że kiedyś płynęły do Wisły teraz do oczyszczalni.
Co się dziwić mają mózgi bezpowrotnie zużyte.

ciekawy

Data: 11 czerwca 2020, 10:05 Mamy jakieś zdjątka po ostatnich deszczach ?

Misio

Data: 18 czerwca 2020, 13:57 niech się wezmą za naprawę rur bo ludzie wody nie mają, albo leci zupa. Słyszałem, że są problemy z dokumentacją, co utrudnia naprawy.
Oj, czy tam ktoś zarządza, czy tylko udaje że pracuje?