Złomowanie auta – jak to zrobić? Poradnik krok po kroku

Dodano: 22 kwietnia 2022; Jeśli po głowie chodzi Ci pomysł, aby zezłomować samochód, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, a rozwiejesz swoje wątpliwości. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak krok po kroku poradzić sobie z samochodem, którego chcesz się pozbyć.


News will be here

Powodów, dla których właściciele samochodów chcą zezłomować swoje pojazdy, jest wiele. Najczęściej wynika to z faktu, że auto jest niesprawne, uległo wypadkowi lub stoi dłuższy czas nieużywane.

Z takim samochodem należy zgłosić się do stacji demontażu pojazdów. Jeden z warunków, które powinieneś/powinnaś spełnić, jest posiadanie niezbędnych dokumentów, ponieważ bez nich zezłomowanie pojazdu nie będzie możliwe.

Po dopełnieniu wszelkich formalności i zezłomowaniu pojazdu należy udać się do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu i wyrejestrować pojazd. O tym fakcie należy powiadomić ubezpieczyciela. Jednak wszystko powinno odbywać się po kolei…

Jakie dokumenty są potrzebne do zezłomowania auta?

Nim podejmiesz kroki, aby rozpocząć procedurę złomowania pojazdu i skontaktujesz się z legalnie działającą stacją demontażu pojazdów, powinieneś/powinnaś zebrać niezbędne dokumenty. Wśród nich nie może zabraknąć:

- dokumentu tożsamości (mowa m.in. o dowodzie osobistym czy paszporcie). Warunek ten dotyczy wszystkich współwłaścicieli pojazdu. Jeśli któryś z nich nie stawi się osobiście, muszą oni wystawić stosowne upoważnienia, w których zawarta będzie zgoda na zezłomowanie samochodu,

- umowy kupna-sprzedaży auta,

- jeżeli była wydana – karty pojazdu,

- w przypadku pojazdów firmowych: wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Stacja demontażu pojazdów – czym jest i jak ją poznać?

Złomowanie aut najlepiej dokonać w stacji demontażu pojazdów, która ma odpowiednie uprawnienia od wojewody. Jeśli taki punkt działa legalnie, to jego pracownicy mogą wydać odpowiednie zaświadczenie o fakcie zezłomowania pojazdu. Taki dokument jest niezbędny do podjęcia dalszych czynności.

Aby sprawdzić, gdzie znajdują się stacje demontażu pojazdów w miejscu Twojego zamieszkania, należy wejść na stronę internetową urzędu wojewódzkiego – właściwego dla miejsca Twojego pobytu.

Samochód, który ma być zezłomowany, należy dostarczyć do stacji demontażu pojazdów osobiście lub ustalić z pracownikami stacji formę jego transportu. Takie punkty posiadają własne lawety do transportu aut przeznaczonych na szrot.

Stawki za zezłomowanie pojazdu są różne i ustalane indywidualnie. Zależą przede wszystkim od stanu pojazdu, części, które posiada, oraz wagi samochodu. Aby uniknąć nieporozumień, najlepiej od razu ustalić warunki zapłaty za przekazanie pojazdu na złom.

Kwestia ubezpieczenia przy zezłomowaniu pojazdu

Kiedy już dopełnisz wszelkich formalności związanych z zezłomowaniem pojazdu, masz miesiąc, aby dokonać jego wyrejestrowania. Jednak najlepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ jeśli przegapisz przepisowe 30 dni, to możesz zapłacić karę. Wyrejestrowując pojazd, należy uiścić opłatę oraz złożyć odpowiedni wniosek. Nie zapomnij także wziąć ze sobą dokumentu tożsamości, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu (jeśli była wydana) oraz tablic rejestracyjnych.

Po wyrejestrowaniu pojazdu (urząd ma na to 30 dni od dnia złożenia dokumentów), należy skontaktować się z ubezpieczycielem i powiadomić go o tym fakcie. Obowiązkiem towarzystwa ubezpieczeniowego jest zwrot niewykorzystanej składki OC.

Większość ubezpieczycieli, którzy działają na polskim rynku, dopuszcza powiadomienie o fakcie wyrejestrowania pojazdu drogą elektroniczną – za pomocą formularza lub maila.

źródło zdjęć: freepik.com









News will be here
Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki