Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Złoty Krzyż Zasługi dla Wojciecha Prus-Wiśniowskiego

Dodano: 12 października 2020; Wojciech Prus-Wiśniowski, mieszkaniec powiatu piaseczyńskiego, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Uroczystość miała miejsce w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Wyróżniony, 84-letni społecznik od niemal 30 lat kieruje Towarzystwem Miłośników Góry Kalwarii i Czerska. Działa w 11 organizacjach w całym kraju.

Wojciech Prus-Wiśniowski mocno przyczynił się do poznania najdawniejszej historii Góry Kalwarii, a także powstania licznych publikacji na ten temat. Na co dzień, wraz z żoną Bożeną Prus-Wiśniowską,  prowadzi Muzeum Regionalne w Górze Kalwarii.

Placówka powstała w 1989 roku. Jej siedzibą jest prywatny budynek, mieszczący się na tzw. „Syjonie” – wzniesieniu, na którym niegdyś stały dominikańskie zabudowania klasztorne. W skład ekspozycji wchodzą m.in. liczne kopie dokumentów, dotyczących historii miasta, militaria pochodzące z okresu II Rzeczypospolitej oraz powojennego, wytwory lokalnego rzemiosła, stroje: ludowe oraz zakonne a także wystawa przyrodnicza. W ramach wystawy plenerowej eksponowane są wyroby rzemiosła z XIX i XX wieku oraz głazy narzutowe, przywiezione z różnych stron Polski oraz z zagranicy.

Muzeum można zwiedzać po umówieniu się telefonicznym z właścicielami 22 7273726, 504 742 690.

Autorem wniosku o nadanie odznaczenia panu Wojciechowi był burmistrz Góry Kalwarii, Arkadiusz Strzyżewski.

(inf. prasowa)Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (4)

Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych im. Czwartaków AL

Data: 12 października 2020, 11:52 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Tak

Data: 12 października 2020, 13:07 Komu jak komu, ale Panu Wojciechowi zależało się uhonorowanie w ten uroczysty sposób. Ogromny wkład w odkrywaniu zapomnianej historii naszego miasta i gminy. Zdrowia dla Pana i małżonki

Edward

Data: 12 października 2020, 16:18 I to jest pomysł na życie !

Wdzięczność

Data: 13 października 2020, 05:59 \"Autorem wniosku o nadanie odznaczenia panu Wojciechowi był burmistrz Góry Kalwarii, Arkadiusz Strzyżewski.\"

Co teraz powinien zrobić p. Wiśniowski ?