Zmiany w oświacie. Burmistrz wydał specjalne oświadczenie

Dodano: 4 czerwca 2024; GoraKalwaria.net Burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski wydał oświadczenie w sprawie zaplanowanych zmian w funkcjonowaniu gminnej oświaty w roku szkolnym 2024/2025.


News will be here

O sprawie pisaliśmy w sobotę na łamach GoraKalwaria.net w artykule "Oszczędności w gminnej oświacie budzą duże emocje".

Oto pełna treść oświadczenia burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego:

Szanowni Rodzice i Nauczyciele,
w związku z nieprecyzyjnymi informacjami na temat zaplanowanych zmian w bieżącym funkcjonowaniu gminnej oświaty od września 2024 r., które wywołały niepotrzebny niepokój u części z Państwa, chciałbym wyjaśnić kilka kwestii:

1. Gmina – wbrew temu co zasugerowano na ostatniej sesji – nie ma w planach likwidacji żadnej placówki oświatowej. Wręcz przeciwnie, trzy szkoły – w Kątach, Czaplinku i Czersku – są obecnie rozbudowywane. Wkrótce zapadnie też zapewne decyzja o gruntowym remoncie i rozbudowie szkoły nr 2 w Górze Kalwarii.

2. W przeciwieństwie do tego, co jest głoszone, Gmina nie planuje cięć w aktualnych wydatkach bieżących na oświatę, które w przypadku naszego samorządu zaplanowano w 2024 r. na 90 mln zł. Wspomniana optymalizacja ma na celu ograniczenie nadmiernego wzrostu tych wydatków w roku szkolnym 2024/2025 (po optymalizacji wzrost ma wynieść około 4 mln zł, a nie ponad 8, jak wynikało z projektów arkuszy). Jako Burmistrz jestem zobowiązany do gospodarnego dysponowania środkami publicznymi i rokrocznie jestem z tego rozliczany.

3. Żaden uczeń, który wymaga wsparcia, nie zostanie pozbawiony ani opieki psychologiczno-pedagogicznej, ani pomocy nauczyciela współorganizującego. Zgodnie z prowadzoną optymalizacją liczba nauczycieli specjalistów w naszych placówkach została dostosowana do aktualnego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, choć i tak w zdecydowanej większości przypadków jest większa niż we wspomnianym akcie prawnym. Proponujemy jedynie, aby nauczyciele specjaliści (psycholodzy, pedagodzy, logopedzi) swoją pracę z dziećmi wykonywali w ramach obowiązującego pensum, a nie jako tzw. godziny ponadwymiarowe, które są dodatkowo płatne. Ponadto w arkuszach dostrzegłem także działania mogące naruszać prawo oświatowe i finansowe i byłem zmuszony je ukrócić.

4. Każdy uczeń, któremu należna będzie pomoc nauczyciela współorganizującego, taką pomoc otrzyma w wymaganym wymiarze. Sugerowanie, że część uczniów pozostanie bez pomocy, nie ma odzwierciedlenia w zatwierdzonych arkuszach.

5. Wszystkie zmiany, jakie zostały wprowadzone w arkuszach organizacyjnych szkół i przedszkoli, były skonsultowane z dyrektorami tych placówek i uzyskały ich akceptację. Dyrektorzy po zapoznaniu się z rekomendacjami optymalizującymi samodzielnie wskazali konkretne zmiany w arkuszach organizacyjnych.

6. Szanowni Państwo, jeśli zaistnieją nowe i uzasadnione okoliczności, organ prowadzący (Gmina) w porozumieniu z dyrektorem placówki ma możliwość zmiany arkusza tzw. aneksem wrześniowym. Jestem również otwarty na spotkania i rzeczową dyskusję z Rodzicami. Uważam ponadto, że nie powinni Państwo godzić się na to, aby temat był wykorzystywany politycznie, co ma obecnie miejsce.

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (29)

Wyborca

Data: 4 czerwca 2024, 21:30 PiS wszystko wykorzysta do siania zamętu. Jest nowe rozporządzenie MEN i burmistrz musi je stosować. Koniec tematu.

Mieszkaniec

Data: 4 czerwca 2024, 21:59 Jakie tu jest działanie polityczne? Pan burmistrz chyba sam wywołał to zamieszanie, obawy? Przecież to on ogłosił cięcia, nie kto inny?Problemem dla burmistrza jest to że ludzie, rodzice, nauczyciele pytają? A nie prościej było, zanim wykona ruch spotkać się z rodzicami i nauczycielami? Czemu nie wyłoży kawy na ławę?

Rodzic

Data: 5 czerwca 2024, 00:30 Burmistrzu. Czekamy na niezwłoczne spotkanie z Panem . To chodzi o nasze dzieci, i o naszą przyszłość Nie odpuścimy do chwili aż zostaniemy zapewnieni że dzieci nie stracą a nauczyciele, nauczyciele współorganizujący, logopedzi, psychologowie i pedagodzy nie odejdą do pobliskich gmin .

Do wyborca

Data: 5 czerwca 2024, 06:59 Jakie rozporządzenie?
Nie ma
W innych gminach nie obowiązuje, tylko tu?

do lochu

Data: 5 czerwca 2024, 07:20 No i "masz babo placek"

Zyta

Data: 5 czerwca 2024, 08:00 Największe zamieszanie panuje wśród wspomagających.i .tzw.specjalistek..ale drogie panie ..to Wasz dyrektor/ka...organizuje pracę w placówce ..i dyrektorzy wskazali .kto będzie zatrudniony. w podległej mu szkole czy orzedszkolu....a ja kieruje słowa podziwu i uznania dla pracowników obsługi w szkołach i przedszkolach .pracujących na pełnych etatach .i jakiś pracowników obsługi ..nikt nie zwalnia i nie redukują etatów ...dlaczego????bo są potrzebni i uczciwie pracują za niewielkie pieniądze ..gratulacje dla pracowników Nie pedagogicznych..

mieszkanka

Data: 5 czerwca 2024, 08:17 jak napisał Pan Burmistrz: "Ponadto w arkuszach dostrzegłem także działania mogące naruszać prawo oświatowe i finansowe i byłem zmuszony je ukrócić." A kto przygotowywał te arkusze? skoro naruszono prawo tzn. że ktoś nie dopełnił obowiązków służbowych. Pytanie kto i jaką karę poniesie? Gdzie było ZOPO?

Rodzic

Data: 5 czerwca 2024, 08:26 Gmina nie planuje cięć, oczywiście! Podwyżki dla burmistrza i całej reszty swoich!

inter

Data: 5 czerwca 2024, 08:33 W jego oczach widzę strach , Tfusk ma wytrzeszcz już !

Ale

Data: 5 czerwca 2024, 11:19 Panie Burmistrzu a jakie wyliczenia widzi Pan w arkuszach w ZGk ? Nie robi Pan tam optymalizacji ?

L..

Data: 5 czerwca 2024, 12:05 Panie Burmistrzu.
Lepiej żeby tego oświadczenia nie było. Każda kolejna wypowiedź jest dla mnie uderzeniem w twarz .
Zapraszam do mnie na zajęcia, zobaczy Pan o czym wszyscy nauczyciele i rodzice mówią.
Etaty, etatami. Ale uderzyć w tych maluczkich...bez dalszego komentarza.

do Zyta

Data: 5 czerwca 2024, 12:22 Sugeruję dobrego lekarza...jak kulą w płot

mieszkaniec

Data: 5 czerwca 2024, 13:37 Chcieliście burmistrza #arka to macie 😂😂
A to dopiero początek 🤦🏼‍♀️

Rodzic

Data: 5 czerwca 2024, 16:46 Bardzo się ludzie pomylili, kasiory nabierze, skarbnik przyklepie do się opłaca. Zopo stare, dyr chyba już nie ogarnia. Boi się o stołek.

Mieszkanka

Data: 6 czerwca 2024, 08:22 To ich ostatni rok ! Więc muszą się nachłapać na przyszłość i powiem tyle to dopiero rozgrzewka radnych jak widać też super sobie dobrali nikt im nie stanie na drodze, rączka rączkę myje, tylko spojrzeć na burmistrz i jego orszak jedna wielka zgraja cwaniaczków masakra - mają jeszcze tylko 4 lata by się dobrze ustawić więc to będą bardzo ciężkie czasy dla mieszkańców a dzieci to dopiero początek już działki wystawiają na sprzedaż a ZGK będzie sprywatyzowane zobaczycie i dopiero nam p[przyjdzie płacić złotem za wodę i ścieki. Jest tylko jedna rada zrobić referendum i odwołać tych złodziei od władzy Ludzie oni nas zniszczą

Pracownik szkoly

Data: 6 czerwca 2024, 09:33 Pracownicy etatowi chodzi tu o obsługę, jeszcze nie powiedziano ostatniego słowa co do redukcji etatów bo takie głosy też już słychać że prowadzone są rozmowy o zwolnieniach . Pracujące osoby które sprzątają w szkołach są od wszystkiego , dosłownie i nie jest lekko pracując na zmiany w szkole . Pracujemy 8 godzin a nie 4 czy 5 jak nauczyciele i tylko narzekają bo małe pensje mają.

E.

Data: 6 czerwca 2024, 09:45 W gminnych szkołach robią cięcia a w sobie w gminie pan burmistrz dostał ponad 2000 zł podwyżki i reszta jego obsługi też dostali . W lutym tego roku miała przyznane podwyżki jeśli to można nazwać podwyżka 50zlbrutto i to miała dostać 1 osoba z obsługi tylko w szkole pracuje 15 osób z obsługi. To jest żenada co Zopo wyprawia i burmistrz . Sobie kilku tysięczne podwyżki a drugim ochłapy. To nawet nie można nazwać ochlapami .

ppp

Data: 6 czerwca 2024, 12:19 Czekamy na cięcia w ZGK.
Niech wodzirej sprawdzi jakie były koszty utrzymania za poprzednika, a jakie są teraz.
Jakby co mam taczkę żeby wywieźć wodzireja i korkiego.

Mieszkaniec gminy

Data: 6 czerwca 2024, 13:36 Współczuję osobom których dzieci będą potrzebowały pomocy a jej nie będzie
A burmistrz próbuje zwalić wszystko na dyrektorów .
Dyrektorzy sobie zarządzali cięcia w budżecie większej bzdury to nie słyszałem


Mieszkaniec

Data: 6 czerwca 2024, 14:48 Jeździcie już tym ZTMem do piaseczna? Co wam Asiorek obiecał. Będzie płacz w zimę że bąbelki marzną na przystankach. W ogóle mi Was nie szkoda hahahah

mieszkaniec

Data: 6 czerwca 2024, 16:01 Chcieliście #Areczka to macie. !
On wam jeszcze pokaże co potrafi. Ma na to całe 5 lat 👏👏 #czas zmienić górę ! Hahahahhahahahahahaha

do pracownika szkoły- nauczyciel

Data: 7 czerwca 2024, 08:09 Zostań nauczycielem.

misiek

Data: 7 czerwca 2024, 09:15 Czy Pan Burmistrz mógłby doprecyzować jakie działania mogące naruszać prawo oświatowe i finansowe zauważył w materiałach?Ja wiedziałem że tak będzie

Data: 7 czerwca 2024, 20:31 Skoro na starcie brakuje czterech baniek (nie po mleku bynajmniej) to z kładki pieszo-rowerowej nici !

Ooo

Data: 8 czerwca 2024, 13:41 Ja nie wiem , czy Pan burmistrz to wie co publikuje, bo na pewno sam nie wypisywal tego co zamieścił.
Jeżeli w jednej że szkół, specjalista miał wypełnione 23 godz tygodniowo pracy z dziećmi a od września ten sam specjalista orrzymal 13 godzin do pracy z taka samą grupą dzieci (a jeszcze przecież dojdą nowe z potrzebami ) to faktycznie, żadnych zmian w opiece nie będzie. No matematyka się kłania.

Janusz

Data: 10 czerwca 2024, 00:53 Burmistrz tłumaczy - optymalizacja - czyli podwyżka dla radnych to będzie miał za sobą - a szkoły? Przecież można się zastanowić nad nowym rozporządzeniem MEN. Funkcja radnego to społeczna. Z informacji z poprzedniej rady wynika, iż zgodnie z działaniami przewodniczącej z uwagi na problemy finansowe gminy - część radnych odmówiła diet. Czy teraz tak jest?

Ktoś

Data: 11 czerwca 2024, 22:08 Panie Burmistrzu i droga Rado naszego miasta WSTYD poprostu ŻENADa - dostało się do korytka towarzystwo ,Dlatego Góra to dziura bo ma takie Władze Poniżej ZERa .Poprostu dno i wodorosty .

okradany mieszkaniec

Data: 12 czerwca 2024, 17:59 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Mieszkaniec Z

Data: 16 czerwca 2024, 17:24 W komentarzach jak zwykle brak konkretów. A do tych co tak krytykują wyborców pana Arka - mamy demokrację. Widocznie wasi kandydaci nie mieli więcej do zaoferowania.