Znamiona i pieprzyki - kiedy udać się do dermatologa?

Dodano: 14 września 2022; Na skórze masz wiele znamion i pieprzyków? Zadbaj o to, by regularnie je monitorować i w razie konieczności udać się do dermatologa. Sprawdź, co szczególnie powinno wzbudzić Twoją czujność.

Nawet, jeżeli masz dużo pieprzyków, nie oznacza to, że są one niebezpieczne. Nie zmienia to faktu, że o taką skórę warto dbać z jeszcze większą pieczołowitością i monitorować wszystkie zmiany. W wielu przypadkach zaleca się także usunięcie niepokojących pieprzyków. Jeśli jednak nie chcesz usuwać wszystkich, pamiętaj o ich sprawdzaniu, dbałości o skórę i regularnej konsultacji ze specjalistą z zakresu dermatologii.

Ile kosztuje wizyta u specjalisty? Przykładowo, koszt konsultacji z dermatologiem w Warszawie to ok. 200 zł.

 

Wizyta u dermatologa - wskazania

Gdy na bieżąco oglądasz swoje pieprzyki, szybko masz szansę szybko zauważyć niepokojące zmiany i zgłosić się do dermatologa. Często specjaliści zalecają nie tylko oglądanie skóry, ale również regularne robienie zdjęć. Wtedy jeszcze łatwiej wychwycić różnice i szybko zareagować.

W ocenie ryzyka czerniaka stosuje się metodę ABCDE do oceny pieprzyków. Gdy jedno z jej kryteriów jest spełnione, to znak, że warto jak najszybciej udać się do dermatologa.

Co powinno wzbudzić Twój niepokój?

A - Twoje znamię jest asymetryczne (w przypadku mniej symetrycznych znamion zwiększa się ryzyko czerniaka),
B - nieregularne brzegi pieprzyka/znamienia,
C - nierównomierny kolor w obrębie pieprzyka,
D - pieprzyk ma powyżej 5 mm średnicy,
E - zmiany w obrębie pieprzyka w przeciągu ostatnich miesięcy.

Pamiętaj, że Twoje znamię nie musi spełniać wszystkich kryteriów z metody ABCDE, by udać się do lekarza. Co więcej, dodatkowe problemy z pieprzykiem, takie jak: swędzenie, łuszczenie, czy wydzielina, powinny Cię zachęcić do jeszcze szybszej konsultacji lekarskiej.

 

Usuwanie pieprzyków 

Często zaleca się, by usuwać niepokojące pieprzyki. Co więcej, dotyczy to nie tylko zmian, które spełniają podane powyżej kryteria, ale również takich, które znajdują się w miejscu, w którym są regularnie podrażniane, np. w okolicach paska od spodni, czy zapięcia od biustonosza, narażone na działanie słońca, gdy przeszkadzają lub jedynie ze względów estetycznych.

Dermatolog sprawdza znamiona pod dermatoskopem, dzięki któremu otrzymuje aż 20-krotne ich powiększenie. Jeśli ma wątpliwości co do rodzaju pieprzyka, może także zlecić badanie histopatologiczne - warto wiedzieć, że takie badanie jest zazwyczaj zlecane także po usunięciu chirurgicznym każdej zmiany, by dokładnie sprawdzić, czy był to niegroźny pieprzyk, czy np. złośliwy rak skóry - czerniak. Znamiona można usunąć stosując metodę chirurgiczną, oraz laserową. 

 

Jak dbać o skórę? 

Na zachorowanie na czerniaka narażone są osoby, które nie tylko mają w rodzinie kogoś, kto już chorował na ten nowotwór, ale także te, które nieodpowiednio dbają o swoją skórę. Niezależnie od predyspozycji rodzinnych, niezwykle ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o wysokiej ochronie (np. SPF 50) oraz unikanie opalania i przebywania długo na zewnątrz, szczególnie między 12-15, kiedy działanie promieni słonecznych jest największe. 

Zadbaj o odpowiednią profilaktykę i regularne wizyty u dermatologa, gdy tylko Cię coś zaniepokoi. To najlepszy sposób, by uniknąć poważnych konsekwencji i cieszyć się długim zdrowiem.